• O mnie
  • Galeria
  • Fitness
  • Dietetyka
  • Publikacje
  • Trening personalny
  • Linki
  • Filmy fitness
  • Imprezy
Strona główna Strona główna Kontakt Dodaj do ulubionych
Nagłówek

Twardy brzuch
 

Ćwiczenia siłowe przynoszą korzyść wszystkim bez względu na wiek, płeć czy stan wytrenowania. Pozwala zwiększyć i utrzymać na odpowiednim poziomie wytrzymałość mięśni a także zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej. Zwiększona siła pozwala wykonywać podstawowe czynności tj. podnoszenie dzieci, toreb z zakupami, czy nawet zwykłe wstawanie z łóżka. Szczególnie ważne dla naszego organizmu są silne mięśnie brzucha.

    Aby mięśnie brzucha były delikatnie widoczne pod skórą, szczególnie u kobiet trzeba zwrócić uwagę na ilość tkanki tłuszczowej. Nawet jeśli będziemy wykonywać codziennie tysiące powtórzeń na tą grupę mięśniową, a ciało będzie zbyt zatłuszczone mięśnie brzucha nie będą widoczne. Takim treningiem odchudzającym i powodującym utratę tkanki tłuszczowej jest trening aerobowy.

    Wydłużony w czasie od około 20-30 minut nawet do 60. Tempo umiarkowane takie aby serce wykonywało pracę średnio 120 -130 skurczów serca/minutę, czyli taka abyśmy byli tylko nieco zmęczeni, ale nie "zasapani". Może to być szybki spacer, jogging,marsz nordic walking, jazda na rowerze, pływanie czy chodzenie po bieżni lub lekki aerobik. Nawet najbardziej wyszukane ćwiczenia i intensywny trening aerobowy nie są w stanie zastąpić odpowiednio zbilansowanej diety o której należy pamiętać.

    Aby "kaloryfer" był widoczny należy zastosować dietę i 2 rodzaje treningu. Porównując trening na mięśnie brzucha bez obciążenia (czyli z oporem własnego ciała) i trening na specjalistycznych urządzeniach z obciążeniem, zdecydowanie lepsze efekty osiągniemy ćwicząc na maszynach. Jednak aby rozpocząć takie treningu musimy nauczyć się "czuć" pracę naszych mięśni. Dopiero wtedy gdy umiemy napinać mięśnie, trening z obciążeniem będzie spełniał nasze przyszłe oczekiwania. Należy również pamiętać o odpowiednich przerwach regeneracyjnych, tak aby po 2 dniach treningowych następował 1 lub 2 dni odpoczynku. Ważne jest również prawidłowe, techniczne wykonywanie ćwiczeń i próba wykonywania pełnych ruchów, bez jego skracania. Ćwiczenia powinny być wykonywane wolnym lub umiarkowanym tempem z maksymalnym napinaniem jak najgłębszych warstw mięśni brzucha.
1. Skłony tułowia w przód na maszynie - z siadu na maszynie, nieznacznie kierujemy pośladki w tył, przenosząc tułów w przód. Wałek lub oparcie powinno być przeniesione w okolice klatki piersiowej. (fot. a) Podczas skłonu tułowia w przód (fot.b,c) tułów kierujemy w przód wraz z maksymalnym napięciem mięśni prostych brzucha. Przy nieznacznym "zgarbieniu się" kierujemy pępek w kierunku kręgosłupa, a kręgosłup maksymalnie ku tyłowi. Podczas pogłębieniu pośladki i biodra powinniśmy kierować w tył. Obciążenie powinno być dobrane w taki sposób aby w 1 serii wykonać maksymalnie 25 powtórzeń, a w następnych do 20.
2. Skłony tułowia w przód na maszynie - z siadu na maszynie, nieznacznie kierujemy pośladki w tył, przenosząc tułów w przód. Wałek lub oparcie powinno być przeniesione w okolice klatki piersiowej. (fot. a) Podczas skłonu tułowia w przód (fot.b,c) tułów kierujemy w przód wraz z maksymalnym napięciem mięśni prostych brzucha. Przy nieznacznym "zgarbieniu się" kierujemy pępek w kierunku kręgosłupa, a kręgosłup maksymalnie ku tyłowi. Podczas pogłębieniu pośladki i biodra powinniśmy kierować w tył. Obciążenie powinno być dobrane w taki sposób aby w 1 serii wykonać maksymalnie 25 powtórzeń, a w następnych do 20.
3. Skłony tułowia w przód na maszynie - z siadu na maszynie, nieznacznie kierujemy pośladki w tył, przenosząc tułów w przód. Wałek lub oparcie powinno być przeniesione w okolice klatki piersiowej. (fot. a) Podczas skłonu tułowia w przód (fot.b,c) tułów kierujemy w przód wraz z maksymalnym napięciem mięśni prostych brzucha. Przy nieznacznym "zgarbieniu się" kierujemy pępek w kierunku kręgosłupa, a kręgosłup maksymalnie ku tyłowi. Podczas pogłębieniu pośladki i biodra powinniśmy kierować w tył. Obciążenie powinno być dobrane w taki sposób aby w 1 serii wykonać maksymalnie 25 powtórzeń, a w następnych do 20.
4. "Spinanie ze wspomaganiem" - skłony tułowia na ławce - na specjalistycznej ławce, przyjmujemy pozycję leżącą, stopy ustawiamy na oparciu, dłonie układamy na drążku, a łokcie kierujemy na zewnątrz lub opieramy na podpórce dla ramion. Następnie wraz z napięciem mięśni brzucha unosimy tę część ławki na której ułożona jest głowa. Podczas unoszenia głowa powinna być cały czas oparta na ławce. Ułożenie głowy na końcu ławki spowoduje utrudnienie w wykonywaniu ćwiczenia, natomiast przybliżenie się biodrami i resztą ciała w kierunku nóg - ułatwienie.
5. Spinani brzucha na ławce prostej - z leżenia tyłem na ławce prostej, ze stopami ułożonymi na podwyższeniu i pod wałkiem specjalnie przeznaczonym do stóp, ramiona ugięte ze stawami łokciowymi skierowanymi na zewnątrz i dłońmi ułożonymi pod głową, tak aby głowa spoczywała na dłoniach. Z pozycji wyjściowej, uniesienie tułowia w górę do momentu oderwania części łopatek i równoczesnym maksymalnym napięciem mięśni prostych brzucha. Podczas napięcia mięśni pępek kierujemy w kierunku kręgosłupa, a kręgosłup w kierunku ławeczki.
6. Skłony tułowia na ławce skośnej- ćwiczenie rozpoczynamy z pozycji siadu na ławce skośnej ze stopami ułożonymi pod wałkiem, ramiona uginamy w stawach łokciowych i przenosimy je w okolice brzucha i klatki piersiowej. Następnie nieznacznie odchylamy ciało ku tyłowi i "garbimy się" tak aby szczególnie odcinek lędźwiowy nie był napięty, odczuwalny i nadwyrężony. Z pozycji tej, nieznacznie przenosimy górę tułowia w przód do skłonu, równocześnie przenosząc kręgosłup z odcinkiem lędźwiowym ku tyłowi. W tym ćwiczeniu należy pamiętać aby ciało nie było zbyt mocno wyprostowane. Podczas spinania pępek kierujemy w kierunku kręgosłupa, a kręgosłup ku tyłowi. 

Zdjęcia Marek Skrybko (Bstok.pl) 

 
 
Poniedziałek, 04 sierpnia 2008 r.


Strona główna   |   O mnie   |   Galeria   |   Fitness   |   Dietetyka   |   Publikacje   |   Trening personalny   |   Linki   |   Filmy Fitness   |   Imprezy   |   Kontakt