• O mnie
  • Galeria
  • Fitness
  • Dietetyka
  • Publikacje
  • Trening personalny
  • Linki
  • Filmy fitness
  • Imprezy
Strona główna Strona główna Kontakt Dodaj do ulubionych
Nagłówek

Poranna gimnastyka
 

1 - PORANNA GIMNASTYKA
 Nowy trend „bycia zdrowym"  to nie tylko moda, ale coraz częściej konieczność. We współczesnym świecie, aktywność fizyczna nieustannie spada.
O tym, że pogarszający się stan zdrowia polskiego społeczeństwa nie jest czymś wymyślonym, świadczą pojawiające się w prasie artykuły, rozmowy na temat zdrowia w gronie znajomych, a także całkiem poważne oficjalne debaty telewizyjne. Coś w tym musi być, że tak często jest to poruszane. Złe nawyki żywieniowe nakładają się latami, pozwalając naszym ciałom przybierać coraz więcej tłuszczu, a tym samym tracić nabytą w wieku 20-25 lat optymalną wydolność fizyczną. To właśnie  wtedy osiągamy szczyt możliwości wydolnościowych. Należałoby później podtrzymywać osiągnięty poziom, ale niestety niewielu może pochwalić się systematycznością w treningu a do tego uszczuplaniem diety. Systematyczne dbanie o zdrowie to nie tylko wizyty u lekarzy ale także wdrażania zasad  racjonalnej diety i systematycznej aktywności fizycznej.
Szeroko rozumiana aktywność fizyczna  znacząco poprawia stan naszego zdrowia:
- obniża ryzyko wystąpienia chorób krążeniowych
- obniża ciśnienie tętnicze
- chroni przed  osteoporozą
- przyśpiesza przemianę materii
- pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej
- obniża stężenie „złego" cholesterolu (LDL) we krwi
- zwiększa stężenie dobrego cholesterolu (HDL) we krwi
- poprawia samopoczucie
- chroni przed cukrzycą
- chroni przed otyłością
Niedostatek ruchu jest czynnikiem pogrążającym nas w stanie niezbyt dobrego zdrowia. Nikt nie wymusi codziennej dawki ruchu, bo to przecież tylko od nas zależy.  Nie jest jednak łatwo wychodzić na codzienne spacery czy zapisać się do klubu fitness.  Zajmuje to dużo czasu, a jeszcze dochodzą wydatki na obuwie czy karnet do klubu.  Aby wysiłek fizyczny przyniósł korzyści dla zdrowia nie musi być intensywny. Ważne aby ćwiczenia były powtarzane odpowiednio często. Przypomnę, że WHO (Światowa Organizacja Zdrowia)  zaleca ćwiczenia co najmniej 3 razy w tygodniu, a najlepiej codziennie przez przynajmniej 30 minut.  Najlepiej rozpocząć od mało intensywnych ćwiczeń a w miarę poprawy kondycji wydłużać czas trwania i zwiększać intensywność.   Na początek może to być zachęta do codziennej aktywności poprzez poranną gimnastykę. Taka gimnastyka powinna być możliwie delikatna aby wprowadzić  organizm do wzmożonej aktywności fizycznej i psychicznej na cały dzień.  Odrobina porannego ruchu sprawi, że wzrośnie temperatura naszych mięśni, poprawi się ich elastyczność, krew zacznie szybciej krążyć a nasze samopoczucie poprawi się.  Aktywny poranek zwiększa elastyczność ścięgien  i poprawia ukrwienie mięśni, a także dodaje ciału jędrności i sprężystości. Codzienna aktywność szczególnie ważna jest dla osób, które pracują umysłowo. Spędzają mnóstwo czasu przed komputerem i długi czas siedzą w niezmienionej pozycji.
Proponowana przeze mnie  aktywność nie będzie trudna, zapraszam do wspólnych ćwiczeń. Zalecane ćwiczenia możemy wykonywać codziennie i jeśli to możliwe włączyć także codzienny szybki marsz lub jogging.
1. Krążenie ramion w tył
2. UNOSZENIE UGIĘTEJ NOGI W GÓRĘ - Ręce kładziemy na biodrach i naprzemiennie unosimy ugiętą nogę w górę. Staramy się aby kolano uniesione były jak najwyżej, biodra nie były wypychane w przód kolano nogi postawnej nie uginało się. Zarówno prawą jak i lewą nogę unosimy po 20 razy.
3. UNOSZENIE PROSTEJ NOGI W GÓRĘ - Ręce kładziemy na biodrach i naprzemiennie unosimy prostą nogę w górę. Staramy się aby noga uniesiona była jak najwyżej, a kolana nogi postawnej i unoszonej nie uginały się. Nogi unosimy naprzemiennie po 20 razy.
4. SKRĘTOSKŁONY - Z postawy w rozkroku z ramionami w bok, wykonujemy skrę tułowia z równoczesnym skłonem tułowia. Z pozycji wyjściowej kierujemy prawą rękę do lewej nogi a następnie, odwrotnie. Staramy się sięgać ręką jak najdalej w kierunku stopy. Obydwa kolana podczas ćwiczenia nie powinny się uginać. Podczas skłonu wykonujemy wydech ustami, a unosząc tułów nabieramy powietrze nosem. Całość powtarzamy po 10 razy na każdą ze stron.
5. SPINANIE BRZUCHA - Z pozycji leżąc tyłem z nogami ugiętymi w stawach kolanowych, ręce ugięte w łokciach, przeniesione w tył za głowę. Głowa powinna być oparta na dłoniach, a łokcie odwiedzione na zewnątrz. Następnie wykonujemy spięcie mm. prostych brzucha przez nieznaczne uniesienie tułowia w górę. Zwracamy uwagę aby od podłoża unosiły się jedynie łopatki, a łokcie nie były kierowane w przód

Zdjęcia Marek Skrybko (Bstok.pl) 

 
 
Poniedziałek, 04 sierpnia 2008 r.


Strona główna   |   O mnie   |   Galeria   |   Fitness   |   Dietetyka   |   Publikacje   |   Trening personalny   |   Linki   |   Filmy Fitness   |   Imprezy   |   Kontakt