Ból kręgosłupa jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości nękających większość społeczeństwa. Przyczyny bólu mogą wynikać z uszkodzenia lub zaburzenia funkcjonowania układu kostnego, nerwowego, naczyniowego, mięśniowego i innych struktur tworzących kręgosłup. Głównie przyczynia się do tego nadwaga, otyłość i siedzący tryb życia.
Wytrzymałość i stabilność kręgosłupa jest ściśle uzależniona od mięśni i więzadeł, stanowiących stabilizację kręgosłupa. Osłabienie mięśni prowadzi do przeciążenia więzadeł i nieprawidłowego obciążania krążków międzykręgowych. Może to rozpocząć cały proces zmian utrwalenia wad postawy i choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa.
Współczesny człowiek coraz rzadziej stosuje systematyczną aktywność fizyczną, co wpływa negatywnie na stan naszego kręgosłupa. Ćwiczenia fizyczne, którą są najprostszym sposobem utrzymania kręgosłupa w dobrej "kondycji" można podzielić na ćwiczenia oporowe czyli siłowe oraz ćwiczenia rozciągające. Ćwiczenia oporowe najłatwiej wykonywać wraz z instruktorem w fitness klubie lub rehabilitantem na specjalistycznych urządzeniach. Natomiast do wykonywania ćwiczeń rozciągających możemy użyć przyborów takich jak piłka, jak również możemy je wykonać bez ich użycia.
1. Z postawy rozkrocznej, uniesienie ramion w górę, a następnie skłon boczny z równoczesnym przeniesieniem ramion. Pozycję końcową należy przytrzymać, starając się nie zmieniać płaszczyzny wykonywania ruchu.
2. Z postawy w rozkroku, dłonie splecione i przeniesione do tyłu za pośladki. Następnie pochylenie tułowia w przód do opadu tułowia i skłonu. Podczas pochylania tułowia, ramiona przenosimy w miarę możliwości nad głowę. Przytrzymujemy pozycję a następnie kilkukrotnie pogłębiamy skłon.
3. Z pozycji klęku podpartego, przenosimy ramiona w przód, jednocześnie przenosząc ciężar ciała na ramiona. Staramy się jak najmocniej zbliżyć całe ciało, zarówno ramiona jak i klatkę piersiowa do podłoża. Wytrzymujemy w najniższej możliwej pozycji kilkanaście sekund.
4. Ćwiczenie rozpoczynamy z pozycji siadu na piłce, a następnie zbliżamy biodra do podłoża. Próbujemy jakby całym grzbietem "objąć" piłkę. Ramiona kierujemy maksymalnie ku tyłowi, starając się nie uginać ich w stawach łokciowych. Podczas ćwiczenia należy pamiętać aby nadmiernie nie podnosić bioder i pośladków w górę.
5. Z pozycji wyjściowej leżenia tyłem na piłce, powoli prostujemy stawy kolanowe, a ramiona kierujemy ku tyłowi. Przytrzymujemy pozycję, a następnie próbujemy przez pogłębianie, kierować dłonie do podłoża.
Zdjęcia Marek Skrybko (Bstok.pl)