TRENING GIBKOŚCIOWY - TYLNA GRUPA MIĘŚNI NÓG
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak ważne są ćwiczenia gibkościowe. Wszystkie sformułowania tj. ćwiczenia gibkościowe, stretching czy rozciąganie są prawidłowe i mają na celu zwiększenie zakresu ruchów w poszczególnych stawach i zmniejszenie napięcia mięśni. Słowo „rozciąganie" to jedynie powszechnie używana nazwa ćwiczeń gibkościowych. Stretching jest nieco odmienną formą kształtowania i gibkości i szerzej zostanie opisana w następnych częściach cyklu. Podstawowym celem ćwiczeń gibkościowych jest zwiększenie ruchomości stawowych i mięśniowych całego ciała poprzez:
1. Z postawy zasadniczej, z ramionami na biodrach, pochylenie tułowia w dół przód do opadu tułowia i przytrzymanie kilka sekund w opadzie. Podczas pozycji końcowej nie należy uginać nóg w stawach kolanowych. W opadzie można wykonać pogłębienie skonu lub tylko wytrzymanie w pozycji końcowej.
2. Z pozycji zasadniczej, nieznaczne ugięcie nóg w stawach kolanowych, pochylenie tułowia do opadu tułowia, a następnie do pełnego skłonu w przód. Dłonie z pozycji na biodrach, przenosimy w kierunku stóp.
3. Opuszczenie prostego tułowia do skłonu w przód z przeniesieniem ramion na podłoże i przytrzymanie kilka sekund w jak najniższym punkcie. Podczas skłon wykonać powolne, trzykrotne maksymalne przyciągnięcie tułowia do prostych nóg. Powrót do pozycji wyjściowej, poprzez unoszenie głowy i barków (nie należy garbić się podczas unoszenia tułowia) w górę). Całość ćwiczenia należy wykonać przy maksymalnie wyprostowanych stawach kolanowych.
4. Z pozycji ze skrzyżowanymi nogami opuszczamy tułów do opadu a następnie do pełnego skłonu w przód. Pozycja wyjściowa może powodować może utrudniać postawę z wyprostowanymi nogami ale w miarę możliwości należy próbować wykonać to ćwiczenie z wyprostowanymi nogami. Jeśli niemożliwe jest wykonanie pełnego skłonu, należy wykonać opuszczenie tułowia do poziomu. Po powrocie do pozycji wyjściowej to samo wykonujemy z drugą nogą z przodu. Całość powtarzamy od kilku do kilkunastu razy na nogę.
5. Z ustawienia w pozycji zakroczno-wykrocznej z ramionami na biodrach pochylenie tułowia w dół przód do opadu tułowia i przytrzymanie kilka sekund w opadzie. Opuszczenie prostego tułowia do skłonu w przód z przeniesieniem ramion na podłoże i przytrzymanie kilka sekund w jak najniższym punkcie. Powrót do pozycji wyjściowej, poprzez unoszenie głowy i barków (nie należy garbić się podczas unoszenia tułowia) w górę). Całość ćwiczenia należy wykonać przy maksymalnie wyprostowanych stawach kolanowych.
6. W siadzie prostym z nieznacznie ugiętymi kolanami, tułów wyprostowany, głowa na przedłużeniu tułowia, chwyt dłońmi pod zadarte stopy lub za kostki stóp. Najniższą pozycję przytrzymujemy kilka sekund. Ćwiczenie powtarzamy 10 razy.
7. W siadzie prostym, stawy kolanowe nieznacznie ugięte, chwyt dłońmi za palce zadartych stóp. Tak jak w poprzednim ćwiczeniu powolny wyprost nóg w stawach kolanowych z jednoczesnym przyciąganiem palców do siebie. W końcowej fazie wyprostu możemy przytrzymać najniższą pozycję przez kilka sekund.
8. W siadzie prostym zakładamy jedną nogę na drugą. Noga ułożona wyżej powinna być ugięta w stawie kolanowym. Wykonujemy skłon z maksymalnym przyciągnięciem ciała do nóg i chwilowym przytrzymaniem najniższej pozycji. Ramiona podczas skłonu wyciągamy jak najdalej w przód. Następnie zmieniamy nogę i powtarzamy ćwiczenie. Na obydwie nogi po 5 powtórzeń.
9. W siadzie prostym zakładamy stopę na stopę, kolana wyprostowane, tułów mocno wyprostowany, biodra lekko odchylone ku tyłowi, chwyt dłońmi za podbicie stopy. Powolny skłon z jednoczesnym ugięciem ramion i maksymalnym przyciąganiem brzucha do ud. W tym ćwiczenia ważne jest aby nie garbić się podczas skłonu. Ćwiczenie wykonujemy 10 razy.
Zdjęcia Marek Skrybko (Bstok.pl)